531 096 145

Wielu z nas otworzyło swoje Szkoły Językowe z pasji do nauczania języków obcych, ale z biegiem lat:

  • Jedni nadal nauczają, inni zdecydowali się porzucić stanowisko lektora na rzecz rozwijania swojej Szkoły.
  • Jedni pracują do późnych godzin, gdy inni z nas pracują zdalnie lub do 15:00. 
  • Jedni z nas obniżają ceny, aby złapać nowych kursantów, gdy inni podnoszą ceny i mają więcej chętnych, niż miejsc w Szkole
  • Jedni już we wrześniu martwią się wakacjami, a inni cieszą się dochodem ze swojej Szkoły przez 12 miesięcy.
  • Jedni szybko się wypalili jako lektorzy, a inni gdy uczą czują, że żyją.

Każdy Właściciel szkoły ma inne plany rozwoju swojej placówki, inne oczekiwania finansowe. Oczywiście każdy ma prawo do swoich poglądów i stylu prowadzenia firmy.

My też kiedyś byliśmy lektorami, całą energię wkładaliśmy w przygotowywanie się do zajęć i ich prowadzenie, ale gdy pojawiają się własne dzieci, kiedy zaczynasz zatrudniać lektorów wszytko się zmienia.

Praca po południu staje się uciążliwa, bo chcesz spędzać czas ze swoimi własnymi dziećmi w domu, iść na spacer po przedszkolu, odrobić lekcje, zjeść z nimi kolację … ilość spraw związana z pracownikami, planami, nauczaniem, prowadzeniem szkoły, płynnością finansową zaczyna przytłaczać… 

Kiedy zadaliśmy sobie pytanie: Czy naprawdę we własnej firmie (po odjęciu wszystkich kosztów) chcemy zarabiać tyle samo co nasi lektorzy, przy większej ilości godzin pracy i dużo większym stresie z tym związanym? Czy chcemy przychodzić pierwsi do firmy i wychodzić ostatni? Odpowiedź była prosta: NIE.

Jak już decyzja została podjęta, przyszły obawy: Jak przestaniemy nauczać, to nie będziemy mieli pieniędzy, połowa kursantów odejdzie, bo przecież ONI chcą uczyć się u NAS… Szkoła się zawali, a my umrzemy z głodu…

Dziś kiedy minęło parę lat od tej decyzji, powiemy Ci jedno: To była najlepsza decyzja jaką mogliśmy podjąć, ze względów rodzinnych, rozwojowych i finansowych.

Gdy przestaliśmy nauczać we Własnej Szkole, znaleźliśmy czas na rozwój, szkolenia i rozwijanie nowych firm… dzięki tej decyzji jesteśmy Właścicielami Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego LEON, dla Szkół Podstawowych, szybko udało nam się rozwinąć kursy online jezykowo.org, kończymy prace nad Aplikacją Mobilną do Nauki Niemieckiego i od miesiąca pracujemy nad swoją nową marką Twoja Dochodowa Szkoła tworząc kursy online i Szkoląc Właścicieli Szkół Językowych na indywidualnych konsultacjach.

Żeby nie było tak kolorowo i bajecznie, wszystkie zmiany i decyzje przynosiły różne efekty, były momenty radości, ale też rozczarowania… jak mówią: człowiek uczy się na błędach – my zawsze dodajemy, że są to najdroższe lekcje, ale również takie, które zapamiętujemy na całe życie

Wiemy, że wielu teraz myśli, ale ja jestem nauczycielem z pasją, my też byliśmy 🙂 Kwestia jest jedna, czy chcesz być lektorem, czy Właścicielem dobrze prosperującej Szkoły. 

Olga i Michał